Avrupa’nın tek ve en uzun süreli Kur’an Yarışması olan Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması’nın bu seneki finali 15 Ekim’de Ludwigshafen’deki Friedrich-Ebert-Halle salonlarında yapıldı.

Bu yıl 28.si düzenlenen yarışma yine iki ayrı yaş grubunda yapıldı. 10-13 yaş grubunda Württemberg İklil İlemin, 14-18 yaş grubunda ise Hamburg Bölgesinden Osman Güraltunkeser birinciliği elde etti. 28. Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması bu iki grubtan dörder kişinin katılımı sonrasında toplan 8 yarışmacının katılımı ile gerçekleştirildi.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve aynı Fakültenin Kur’an Tilaveti Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Yaşar Kurt başkanlığındaki Jüri’nin değerlendirmesi ile neticelenen yarışma izleyiciler tarafından çok başarılı bir yarışma olarak kabul edildi. Jüri heyetinde üye olarak, hafız kurra Mustafa Duman, hafız kurra Hüseyin Akpınar ve hafız kurra Hasan Sadegi de yer aldı. Mustafa Duman daha önce yapılan yarışmalarda Avrupa birinciliğini elde eden yarışmacılar arasındaydı.

Jüri Başkanı 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi enin Kur’an Tilaveti Bölüm başkanı olan Prof. Dr. Yaşar Kurt da Avrupa’da böyle bir yarışmanın Jüri başkanlığını yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken IGMG’nin Kur’an yolunda yaptığı hizmetlere Türkiye’de de şahit olduğunu, IGMG camilerinde okuyan Yunus Emre Yanaz’ın aynı zamanda Türkiye İmam Hatip Liseleri arasındaki yarışmada da Türkiye birincisi olduğunu, o yarışmada da kendisinin jüri başkanlığı yaptığını bildirdi. Prof. Kurt, Kur’an’ın önce hıfzedilerek talim edildiğini, okunuşu için mutlaka bir hocaya ihtiyaç duyulduğunu belirttiği konuşmasında, insan olarak Kur’an ile muhatap olan kimselerin, okumanın yanı sıra, onu anlamaya gayret ve hayatına tatbik etmek gibi önemli vazifelerinin olduğunu söyledi.

Avrupa Kur’an-ı Kerim Tilavet Yarışması Finaline katılabilmek için çeşitli kademelerde elemelerden geçilmesi gerekiyor. Yarışmacıların Kur’an’ı mutlaka Avrupa’da öğrenmeleri ve hafız olmamaları gerekiyor. Önce her camide, o camide öğrenim gören, Kur’an öğrenen öğrenciler arasından caniyi temsil etmek üzere bir yarışmacı seçiliyor. Bu yarışmacı bulunduğu bölgedeki camilerin katıldığı bölge elemesine katılıyor. Burada birinciliği elde eden yarışmacı da bölge temsilcisi olarak, bölgeler arası elemelere katılıyor. Bölgeler arası elemeleri kazananlar da Avrupa Kur’an-ı Kerim Tilavet Yarışması Finaline katılıyorlar.

Kur’an’ın gönüllere yerleşmesinde ve Kur’an’ın nesilden nesile aktarılmasında önemli bir yeri olan Avrupa Kur’an tilavet yarışmaları, her yıl daha da büyük ilgi görüyor. Bu seneki yarışmayı Avrupa’nın dört bir yanından gelen 2.500’ün üzerinde Müslüman izledi. IGMG yarışmaların 30. Yılı için özel programlar planlıyor.

Kaynak: Milli Gazete

fullscreen-exit fullscreen profile send play facebook whatsapp twitter